Az Atmos faelgázosító kazánok belső vezérlése kiforrott konstrukciónak számít, hisz rengeteget gyártottak és adtak el belőlük, mégis, megítélésem és tapasztalatom szerint esetenként rejtélyes hibajelenségekhez vezet.
A kazánokhoz lehet kérni digitális vezérlést is, de ezzel most nem foglalkozom, mert általában hagyományos vezérléssel találkozunk, amihez valami ehhez hasonló rajz érkezik:
Atmos gyári vezérlés
Installation and operating manual Atmos DCxxS(GS)_GB. “Telepítési útmutató” [Instruction manual] (angol). + Július 7, 2017.
Ez a rajz a 60-as éveket idézi, kissé nehéz áttekinteni. Ezért átrajzoltam anélkül, hogy módosítottam volna rajta:
Atmos gyári vezérlés átrajzolva
A safety pump thermostat (biztonsági szivattyú termosztát) gyárilag nincs beépítve, külön rendelhető, még sehol nem találkoztam vele. Továbbá normál üzemben a safety thermostat (biztonsági termosztát) mindig zárt állapotban van. Így a kazán működését az operating thermostat (üzemi termosztát, amely a víz hőmérsékletét méri) illetve a wastegas thermostat (füstgáz termosztát) határozza meg.
Ha a füst hideg, akkor semmi nem üzemel.
Ha a füst meleg, akkor mindenképp megy a szivattyú, és ha a víz hideg, akkor a füstgáz ventilátor is.
Előfordulhat azonban, hogy ‘hideg’ füst mellett felforr a víz.
Füstgáz termosztát
Ha ugyanis a füstgáz termosztát jól fel van tekerve, akkor a füst hőmérséklete bőven 100 °c fölött lehet úgy, hogy a termosztát hidegnek tekinti. Vagyis szép lassan ég a kazánban a tűz, a ventilátor is és a szivattyú is áll, és egyszer csak felforr a víz.
Nem állítom, hogy ez gyakori eset, de néha előfordul, ahogy személyesen tapasztaltam.
Ekkor léphet működésbe a biztonsági termosztát, amely megszakítja a ventilátor áramkörét, de ez nem oldja meg a helyzetet. A víz addig forr a kazánban, amíg ki nem alszik a tűz. Ezt a termosztátot a kazán kihűlése után csak kézzel lehet visszakapcsolni.
Véleményem szerint ebben a furcsa esetben, amikor a füst hideg, de a víz meleg, el kellene indítani a szivattyút és a ventilátort is.
Ezzel megakadályozzuk a víz túlmelegedését, illetve megpróbáljuk feléleszteni a kialvófélben lévő tüzet.
Ez az állapot nem fog sokáig tartani, mert két dolog történhet:
Első látásra azt gondoltam, hogy ez csak relék beépítésével lehetséges, de azután találtam egy olyan bekötési módot, amely nem igényel többlet anyagot, és tudja ezt a működést.
Atmos kazán vezérlés javaslatom
A biztonság termosztát továbbra is lekapcsolja a ventilátort, ha a víz túlmelegszik. De várhatóan nem fog túlmelegedni, hisz ha meleg a víz, akkor jár a szivattyú. Illetve ha mégis, annak külön oka van:
Sajnos a gyárilag beépített üzemi termosztáton csak záró érintkezők vannak, ezért ezt cserélni kell váltó (morze) érintkezősre. Webshopunkban kapható.
Ha túl jól sikerült a kémény, vagyis túl nagy a huzata, akkor túlmelegedhet a füst.
Ilyenkor a füstgáz termosztát zárt állapotú, hisz az csak hideg füst esetén kapcsol le.
A füst hőmérsékletét csak a huzatszabályzó korlátozhatja. Ha ez túlságosan zárva van, akkor a füst bőven 300 °C fölé melegedhet.
Ez a következők miatt nem jó:
Huzatkorlátozó
Sajnos sok esetben nehéz neki helyet találni a füstcsövön.
Ha a füstgáz termosztáttal sorosan beteszünk még egy termosztátot, akkor azzal lekapcsolhatjuk a ventilátort ha a füst túlmelegszik. A szivattyú tovább üzemel. A kazán csendben tovább dolgozik. Ha esetleg a füst visszahűl elfogadható hőmérsékletűre, akkor újra beindul a ventilátor.
Atmos kazán vezérlés javaslatom biztonsági füsttermosztáttal
Nem a hagyományos huzatszabályzóra gondolok, hisz annak nincs közvetlen kapcsolata a füsttel, hanem olyan rendszerre, ami a füst hőmérsékletét nagyjából állandó értéken tartja és így védi a rendszert a túlmelegedéstől, továbbá optimalizálja az égést tüzelőanyagot megtakarítva.
Füsthőmérséklet szabályozásról részletesen itt