Ne higgye, hogy a napkollektor rendszer nem igényel karbantartást. Persze anélkül is működik, szerencsés esetben hosszú évekig, de egy kis odafigyeléssel az élettartama és a hatékonysága jelentősen javítható.
Az összekeveredett fagyállóból vegyen egy néhány centiliteres mintát egy műanyag edénybe a biztonsági vagy ürítőszelepen keresztül. Egy indikátorcsíkkal ellenőrizze a kémhatást.
A pH értéket a színskálás indikátorpapíron tudjuk leolvasni középen, melynek 6,9 és 7,5 közé kell esnie.
Az öblítővíz kémhatása erősen savas
Feltételezem, hogy nincs otthon refraktométere, amivel a fagyáspontot megmérhetné, ezért a mintából vigyen valamelyik benzinkúthoz néhány cseppet, és ott nézesse meg. Mondja meg a kutasnak, hogy a propilén glikol skálát nézze.
A tágulási tartályban üzem közben a levegő és a fagyálló nyomása megegyezik. A kettő között csak a membrán van. Nem mindegy azonban, hogy mennyi folyadék van a tartályban.
Ha túl sok a folyadék, vagyis kevés a levegő, akkor a rendszer felmelegedése esetén a táguló fagyállónak csak kevés hely marad, ezért a nyomás nagyon megnő.
Ha viszont túl kevés a folyadék, vagyis sok a levegő, akkor a rendszer lehűlése esetén a zsugorodó fagyálló elfogyhat a tartályból, a rendszer nyomása leesik.
Az ideális állapot a kettő között van, Vagyis ha üzem közben félig van a tartály fagyállóval, félig levegővel.
Elképzelhető, hogy csak a szelep hibás. Ez esetben a szelep cseréje és az előfeszítési nyomás beállítása megoldhatja a problémát.
A tartály valószínűleg hibás, a membrán átlyukadt. Ha a szelepből folyadék szivárog, akkor biztos, hogy lyukas a membrán.
A tartályban az előfeszítési nyomást annak idején, beüzemeléskor nem állították be.
A tágulási tartály jó, csak be kell állítani a nyomást.
Ezt a következőképpen érhetjük el:
Ez a tágulási tartály az eredeti beüzemelés óta nem működött. A rendszer üzem nyomása 3 bár volt, de a tágulási tartályban a levegő 4 bárra volt felfújva. Ezért a fagyálló nem tudott bemenni a tágulási tartályba. Olyan volt, mintha nem is lenne.
Ha azt tapasztalja, hogy a rendszerben a nyomás jóval kisebb, mint a normális üzemi nyomás, akkor feltételezhető, hogy valahol szivárog a fagyálló.
A következő helyeket ellenőrizze végig:
Ez olyan kicsi veszteség, aminek a forrását valószínűleg nem fogja megtalálni. Sőt az is lehet, hogy nincs is szivárgás, csupán az automata légtelenítőn keresztül nagy melegben némi gőz távozik.
Ha a nyomásveszteség kicsi, akkor elegendő lehet egyszerűen utántölteni a rendszert a webshopunkban kapható napkollektor töltőpumpa segítségével. A feltöltéshez szuperzöld fagyállót is tudunk küldeni.
A különböző gyártmányú fagyállók általában nem keverhetők egymással, de ha a rendszerében eredetileg propilén glikol alapú fagyálló volt, akkor megkockáztathatja a mi fagyállónkkal utántölteni, ami szintén propilén glikol alapú.
A feltöltést a következőképp végezze:
Ezzel a módszerrel nem pumpál levegőt a rendszerbe.
Légtelenítésre azonban így is szükség lehet.
Erre csak akkor van szükség, ha a fagyálló kémhatásának ellenőrzése túl savas vagy túl lúgos kémhatást jelzett. Ha a kémhatás megfelelő, és a folyadék tisztának tűnik, akkor akár 5-10 évig is maradhat a rendszerben a fagyálló. Vagy bontásig.
A rendszer legalsó pontján elhelyezett ürítőcsappal a fagyálló legnagyobb része leereszthető. A visszacsapó szelep azonban visszatarthat némi folyadékot, ezért célszerű a szelep másik oldalán is megbontani a kört, hogy a maradék is kicsurogjon.
Ha nincs a legalsó ponton ürítőcsap, akkor meg kell ott bontani valamelyik bontható kötést.
Ha fagyálló koncentrátumot vásárolt, akkor azt hígítani kell. Ha tőlünk vásárolta, akkor másfélszer annyi vizet kell hozzá keverni. Így lesz a töménység 40%-os, a fagyáspont pedig kb -23°C. Célszerű egy tiszta műanyag edényt (vödröt) használni.
Ne felejtse el légteleníteni a rendszert. Légtelenítés után, ha a nyomás kissé leesett, pumpáljon be még egy picit. Csak ekkor vegye le a pumpáról a tömlőt.
Ha tudja, hogy mennyi tömény fagyálló kell a rendszerbe, akkor töltse azt be és utána állítsa be a nyomást ioncserélt vagy tisztított vízzel.
Ha nem tudja a mennyiséget, a következőképpen járjon el:
Ha komolytalan napkollektoros cégtől vette a rendszert, akkor valószínűleg nincs is ilyen pumpája.
Ha viszont tőlünk vette és van, akkor használat után célszerű konzerválni, mert hosszú állásidő alatt beszorulhat.
Ehhez tekerje le a töltőpumpa dugattyús egységet.
A szabad végét tartsa folyóvíz alá vagy nyomja tiszta vízbe, és a fogantyút ki-be húzgálva öblítse ki a belsejét.
Ezután a szabad vége felől csöppentsen be néhány csepp olajat, és a dugattyút járassa meg.
Ne csavarja vissza a helyére, hanem tegye szépen félre, hogy kiszáradjon. Használat előtt kóccal vagy Loctite 55 tömítőzsinórral tekerje vissza a helyére. Csak kézzel húzza meg, hogy legközelebb is könnyen le lehessen tekerni.
A víz keménységétől függően előbb utóbb a hőcserélő és az egész alaplap elvízkövesedik. A vízkövesedés azonban sokkal lassúbb, mint amikor a bojler villamos fűtéssel üzemel. A vízkő nagy részét le lehet könnyedén kotorni, de ettől teljesen tiszta nem lesz.
A bojlerből kiszerelt alaplap 5 év Balaton-felvidéki üzem után
Ha azt szeretné, hogy olyan legyen, mint az új, akkor célszerű vegyszeres tisztítást alkalmazni. Javaslom a hőcserélő leszerelését, nehogy tönkretegye a villamos fűtést. Ehhez viszont feltétlen szükség van csere tömítésre: 17×3 “O” gyűrű EPDM anyagból. Kérésre természetesen tudunk küldeni. A vegyszer lehet például 20%-os ecet, de a profik 20%-os citromsavat használnak. (kérésre mi is tudunk küldeni, illetve a citromsav a kereskedelemben is beszerezhető)
Egy lefejezett 2,5 literes PET palackba a hőcserélő szépen beállítható. Szükség van 30 dkg citromsavra és 1,5 liter vízre.
Egy óra áztatás után a savval ellepett rész teljesen tiszta lesz.
A hőcserélő 1 órás citromsavas áztatás után. A bal oldalt ellepte a sav, a jobb oldala kilógott belőle.
Fejjel lefelé fordítva a másik fele is leázik
A hőcserélő alja ázik a citromsavban.
Az általánosan elterjedt tévhittel szemben az anód feladata nem a vízkő elleni védekezés.
Az anód feladata a bojler védelme a kilyukadástól. Ha valahol keletkezik a belső zománcozáson egy sérülés, például hajszálrepedés, akkor ott a bojler vasból készült fala rozsdásodásnak indulhat, és idővel átlyukadhat. Ezt akadályozza meg az anód úgy, hogy a repedés alatti vassal galvánelemet képez. Ennek eredményeként nem a vas oxidálódik, hanem az anód kopik.
Ezért ha szétszereléskor azt látja, hogy az anód erősen megkopott, akkor feltétlen cserélje ki. Az ellenanya meglazítása után az anód letekerhető.
A magnézium anód rögzítése
A bojler alsó műanyag burkolatának leszerelése után úgy tűnhet, hogy ezt a bojlert nem is lehet szétszerelni.
A bojler fenekén középtájban van egy csavar, amit ki kell tekerni. Ezután az alsó záróelem fölfelé megmozdítva és elfordítva kiszerelhető.
Ezután a bojler belseje és a kiszerelt fűtés is tisztítható a szokásos módon (ecetsavval vagy citromsavval). A tömítést is feltételen tisztítsa meg.
Jó esély van arra, hogy a speciális tömítés cseréje nélkül sem fog csöpögni a bojler, de ha nem, annak a beszerzése nem lesz egyszerű, valószínűleg csak rendelésre kapható.
Köszönet Nyuli Attilának az Ariston bojler tisztításával kapcsolatos tapasztalataiért.
Évente egyszer karbantartási körutat szervezünk, hogy ne kelljen mindenkihez külön elmenni, és így csökkentsük a kiszállási díjat.
Iratkozzon fel, és akkor ön is kap majd értesítést. Egyéb célból hírlevéllel nem zaklatom. Kötelezettség nélkül.