Ha az alsó hőcserélőt már felhasználta a napkollektorhoz, akkor a fölső hőcserélőt kösse rá a központi fűtésre. És nem fordítva. De ha napkollektort nem telepít, akkor elég a szimpla hőcserélő is, és azt kösse be ugyanígy.
Ha az alsó hőcserélőt már felhasználta a napkollektorhoz, akkor a fölső hőcserélőt kösse rá a központi fűtésre. És nem fordítva. De ha napkollektort nem telepít, akkor elég a szimpla hőcserélő is, és azt kösse be ugyanígy.
Készítsen egy leágazást a központi fűtés rendszeren a bojler alá úgy, hogy a flexibilis bekötőcsövek elérjék feszülés-mentesen a csővégeket. Az előremenő vezeték végére kézi szabályzószelep, a visszatérőre elzárócsap kerülhet. Ezek a szelepek nem feltétlen szükségesek, de megkönnyítik a karbantartási munkát.
Bojler hőcserélő rákötése kazánra a legegyszerűbb módon
Ez a bekötés akkor alkalmazható, ha a bojler szintje fölött nincsen radiátor, és nincs szükség a meleg víz gyors után-termelésére.
A flexibilis csöveket alulról úgy kösse be, hogy szükség esetén a bojler alsó műanyag burkolatát le tudja ereszteni.
Az előremenő oldalt a hőcserélő tetejére, a visszatérőt a hőcserélő aljára kösse.
Ha a bojler szintje fölött is van radiátor, akkor meg kell akadályozni, hogy állásidőben a bojler kazánként működjön és gravitációsan fűtse a fölötte lévő radiátor vagy radiátorokat. Mert akkor lehűl benne a meleg víz.
Beépíthet motoros szelepet a hőcserélővel sorosan, de egyszerűbb és olcsóbb ha rugós visszacsapó szelepet használ. Az ebben található rugót a szivattyú ki tudja nyitni, de a gravitáció nem.
Bojler hőcserélő rákötése visszacsapószeleppel
Bojler hőcserélő rákötése motoros szeleppel
Ha motoros szelepet használ, akkor azt valahogy vezérelni is kell.
Ha nincs szivattyú, akkor be kell építeni egyet. Vagy az egész fűtési rendszert kell átalakítani szivattyússá, vagy ha ezt nem akarja, akkor csak a hőcserélő körbe kell betenni egyet.
A szabályozást mindenképp célszerű hőmérséklet különbség alapján végezni, mert különben a radiátorok felől is szívhat vizet.
Bojler hőcserélő rákötése gravitációs (szivattyú nélküli) rendszerre
Ha gyors meleg-víz utánpótlást akar azért, mert több meleg vizet használnak egy este, mint amennyi a bojlerben van, akkor célszerű pót-szivattyút beépíteni:
Bojler hőcserélő rákötése kazánra pót-szivattyúval
Ezzel a megoldással a meleg-víz előállítás függetlenné válik a fűtéstől. Így akár nyáron is lehet a kazánnal meleg vizet előállítani. Ha nem rak túl sok tüzelőt a kazánba, akkor nem fogja befűteni a házat.
A második szivattyú szabályozását univerális szabályzóval célszerű megoldani. Ha napkollektor is lesz a rendszerben, akkor csak ki- és bemenet bővítésekre van szükség.
Célszerű a fűtési szivattyút is a szabályzóról működtetni. Így ugyanis megvalósítható a következő szabályozás:
Ha nem elég meleg a használati meleg víz, akkor a fűtési szivattyú nem indul el, hanem csak a bojler fűtés szivattyú. Így a kazán vize hamar felmelegszik, és a víz fűtése intenzív. Ha a kazán vize túlmelegedne (pl 85°C), akkor ideiglenesen beindul a fűtési szivattyú is, de csak amíg a kazán egy picit visszahűl (pl 80°C)
A hőcserélő légtelenítéséhez az összes radiátort le kell zárni, hogy a keringető szivattyú az összes vizet a hőcserélőn keresztül forgassa. Így tudja a levegőt kitolni a hőcserélőből. Légtelenítés után nyissa ki az elzárt radiátorszelepeket, és ha szükséges, a kézi szabályzószeleppel állítsa be a hőcserélőn az átfolyó vízmennyiséget.
Ha szükséges, a belépő oldalon a legfelső ponton helyezzen el egy automata légtelenítőt.
A kazánon a termosztátot legalább 50 fokra állítsa. Erre azért van szükség, mert a kazán leállásakor a bojlerben lévő víz körülbelül erre a hőmérsékletre visszahűl.
Elfogadható kompromisszum lehet egy kb 50 °C-ra állított csőtermosztát is az előremenő csövön.
A bojler saját termosztátját sorba köti a keringető szivattyú termosztátjával. A pót-szivattyú illetve motoros szelep akkor üzemel, ha megy a keringető szivattyú, és a bojler fűtést kér.
Ráköti a pót-szivattyút vagy motoros szelepet a szabályzóra.
vagyis kell a napkollektor vezérléshez szükséges be és kimeneteken felül két bemenet bővítés és két kimenet bővítés.
Kell továbbá még egy szivattyú.
A védőföld bekötéséről ne feledkezzen meg. Az alaplapon található összes fémalkatrészt rá kel kötni a védőföld hálózatra, főleg ha villamos fűtés is van. A bekötőcsöveket a biztonság illetve a megkülönböztethetőség kedvéért tekerje be piros illetve kék szigetelő szalaggal.
Sok esetben a bojler vezetékek végén a tűzősaru nincs leszigetelve. Ezeket célszerű zsugorcsővel vagy szigetelőszalaggal leszigetelni, és úgy rátolni a helyükre.
A villamos fűtés tűzősarui szigetelőszalaggal leszigetelve. Sokkal elegánsabb megoldás a zsugorcső, de ritkán van kéznél
A csatlakozó csövek miatt a villamos fűtés hőkorlátozója nem maradhat a helyén, azt is tekerje körbe szigetelő szalaggal.
A vezetékeket és kapillárcsöveket úgy igazítsa el, hogy ne feszüljenek.
A fedél alatt a csövek és a kábelek szépen elrendezve